Skip to content

Vaiko saugumas

V-asis lavinamasis rinkinys "Vaikų saugumas"

Prenumeratos V-asis lavinamasis rinkinys 2–6 metų vaikams „Vaikų saugumas“ skirtas gilinti šeimos žinias apie saugumą bei ugdyti vaikų savisaugos jausmą. 

Kaip elgsis Jūsų vaikas, jei jį kalbins nepažįstamasis? Ar mokės išviesti pagalbą Jums nualpus? Ar žino kaip elgtis kilus gaisrui? O kaip elgsitės Jūs, jei vaikas užspringtų ar užsidegtų namų lauko durys?  

Mūsų tikslas – kad lavinamieji rinkiniai ne tik ugdytų labiausiai vaikui gyvenime prireiksiančius įgūdžius, suteiktų tėvams naudingos edukacinės informacijos, bet ir padėtų kokybiškai kartu praleisti laiką visai šeimai.

Kodėl reikia ugdyti vaikų saugumą?
Žinodamas ir mokėdamas saugiai elgtis įvairiose situacijose, vaikas ne tik ugdys savisaugos jausmą, bet ir žinos, kaip tinkamai elgtis nelaimės atveju. 

DAUGIAU INFORMACIJOS

VAIKAMS.

V-ame rinkinyje rasite:

VAIKAMS.

– kortelių žaidimas šeimos saugumo pagrindams išmokti
– šeimos informacinis plakatas, kuris privalo kabėti visų šeimų namuose
– namų vaistinėlės checklist’as
– pagrindinių traumų aprašymas. Kas, kaip, kiek, ką daryti?
– namų saugumo instrukcija
– informacinis maketas apie šalmus
– vaikiškas atšvaitas

AKTYVUS VAIKŲ LAISVALAIKIS

„Prosport.lt“ atstovai dalinasi informacija apie privalomas apsaugos priemones vaikams aktyviam laisvalaikiui. O ar žinote, kaip reikia išrinkti šalmą vaikui?

RŪKYMAS IR VAIKAI

Vaikų gydytoja ortopedė traumatologė Raimonda Valaikaitė pasidalina savo žiniomis apie pasyvaus rūkymo įtaką vaikams, supažindina su tretiniu rūkymu ir atskleidžia, ar tikrai elektroninės cigaretės yra nekenskmingos?

VAIKŲ SAUGUMAS IR GAISRAI

Lietuvos policijos Kauno apskrities vyriausiasis policija komisariatas siekia informuoti, kaip reikėtų tėvams formuoti policijos pareigūno „paveikslą“ bei kokiais atvejais į juos kreiptis.

VAIKAI IR POLICIJOS PAREIGŪNAI

Lietuvos policijos Kauno apskrities vyriausiasis policija komisariatas siekia informuoti, kaip reikėtų tėvams formuoti policijos pareigūno „paveikslą“ bei kokiais atvejais į juos kreiptis.

1. Kokių situacijų metu vaikams reiktų kreiptis į policijos pareigūnus?

Vaikai gali kreiptis į policiją visais atvejais, kai jiems gali kilti arba kyla pavojus. Vaikas turi žinoti, kad nutikus nelaimei nedelsiant reikia apie tai informuoti policijos pareigūnus telefono numeriu 112 (vagystė, įsilaužimas į namus, gaisras, sukniubęs žmogus, bloga sveikata, sužalojimas, avarija ir kt.). 

https://112.lt/vaikams/ (papildoma informacija vaikams).

Tėvai turėtų vaikams pagal jų amžių paaiškinti, kada nedelsiant reikia kviesti pagalbos tarnybas, o kada susisiekti su tėvais ar artimaisiais. 

2. Ar policija sulaukia daug melagingų iškvietimų? Kokios pasekmės? Ar tėvai turi apie tai kalbėti su vaikais?

 • 2021 m. per I ketv. užregistruoti 4 nepilnamečių iki 16 metų melagingi pranešimai ir
  3 nepilnamečių nuo 16 iki 18 metų melagingi pranešimai.
 • Per 2020 metus užregistruota 20 nepilnamečių nuo 16 iki 18 metų melagingų pranešimų ir 25 nepilnamečių iki 16 metų melagingi pranešimai.

Atsakomybė:
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 489 straipsnis Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pažeidimas. Melagingas pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje ar piktnaudžiavimas smurtą patyrusio asmens teisėmis užtraukia baudą nuo keturiolikos iki trisdešimt eurų.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 493 straipsnis. Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymas, specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga.
1. Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia
įspėjimą arba baudą nuo devyniasdešimt iki dviejų šimtų eurų.

2. Priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatytas baudų nepilnamečiams nuo 16 iki 18 metų dydis:

Administraciniu nurodymu ar nutarimu skiriama bauda nepilnamečiui lygi pusei baudos, nustatytinos vadovaujantis šio kodekso taisyklėmis už padarytą administracinį nusižengimą, bet ne mažesnė negu penki ir ne didesnė negu devyni šimtai eurų. 

Teismas, atsižvelgdamas į administracinio nusižengimo pobūdį ir nepilnamečio asmenybę gali neskirti nepilnamečiui administracinės nuobaudos ir administracinio poveikio priemonės ir Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka kreiptis dėl vaiko minimalios ar vidutinės priežiūros taikymo.

Jeigu administracinio nusižengimo požymių turinčią veiką padarė nepilnametis, kuriam iki šios veikos padarymo nebuvo sukakę šešiolika metų, atlikus tyrimą, informacija apie šią veiką ir ją padariusį nepilnametį turi būti perduota savivaldybės administracijos direktoriui, taip pat Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. 

Be abejonės tėvai turi kalbėti su vaikais ir jiems paaiškinti, kad specialiųjų tarnybų kviesti be reikalo negalima, tačiau būtina vaikui tinkamai suformuoti nuomonę ne tik apie policiją, bet ir kitas tarnybas kaip greitosios medicinos pagalbos tarnybą ar priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, kad melagingas iškvietimas ar nekaltas pajuokavimas tai ne tik atsakomybė, daug svarbiau yra suprasti, kad tuo pat metu atsitikus nelaimei skubios pagalbos kažkam gali reikėti iš tikrųjų, o pareigūnų automobilis nukreiptas ne ta kryptimi gali kainuoti ne laiko sugaišinimą, turto praradimą ar sugadinimą, bet grėsti sunkiu sveikatos sutrikdymu ar netgi mirtimi.  

3. Vis dar pasitaiko vaikų auklėjimo pasitelkiant policiją: jei neklausysi, iškviesime policininkus. Kaip formuoti vaikui tinkamą policijos pareigūno “paveikslą”?

Vaikų gąsdinti policija nederėtų, nes nutikus nelaimei, vaikas bijos kreiptis pagalbos į policiją. Vaikas turėtų žinoti policijos šūkį Ginti, Saugoti, Padėti ir suprasti, kad į policininką gali kreiptis bet kur ir bet kada. Sutikus gatvėje policininką vaikas turi suprasti, kad jis gali kreiptis bet kokiu klausimu, kad jam visada saugiau kai greta mato pareigūną, o pasimetus nuo tėvų minioje ar atsitikus bet kokiai nelaimei, kad ir kokia ji atrodytų nesvarbi mus, bet labai svarbi vaikui jis turi žinoti, kad pareigūnas padės visada. Suformavus tokį požiūrį į policiją ir policininką vaikas nepasimes sudėtingose situacijose, patirs mažiau streso ir visuomet žinos kur kreiptis kai šalia nėra tėvų ar artimųjų. 

4. Kokie būtų Jūsų patarimai tėvams: ko mokyti vaikus, kad išvengtų situacijų, kuomet prireikia policijos pareigūnų pagalbos?

Priminti vaikams pagrindines saugumo taisykles. Išeinant iš namų, pasakyti tėvams, kur eina, kada ketina grįžti. Nekalbėti su nepažįstamais asmenimis. Esant vienam namuose, niekada neatidaryti durų nepažįstamiems asmenims. Nutikus nelaimei skambinti tel. 112. Taip pat būtina priminti pagrindines eismo taisykles, suteikti informaciją apie tinkamą elgesį kelyje (suaugusieji turi rodyti gerą pavyzdį, kaip elgtis einant per pėsčiųjų perėję ir kt.).

 

5. Kokių patarimų norėtumėte duoti patiems tėvams?

Rekomenduojama vaikams gerai matomoje vietoje užrašyti būtiniausius telefono numerius, tarp kurių būtų tel. 112. Būtina vaikus mokyti išsikviesti pagalbą, supažindinti kada ir kaip skambinti, jie neturėtų bijoti ar jaustis nedrąsiai jeigu pagalba reikalinga. Tačiau savaime suprantama svarbu vaikams priminti kada negalima skambinti kai norima pajuokauti ar melagingai išsikviesti pagalbą, nes taip trukdoma sulaukti pagalbos tiems, kuriems jos iš tikrųjų reikia.

 

Pridedamos nuorodos, kuriose yra patarimai ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

https://policija.lrv.lt/lt/vaikams

https://policija.lrv.lt/lt/policija-pataria 

VAIKŲ TRAUMOS

Kartu su vaikų chirurgijos gydytoju rezidentu Benediktu Jonuška paruošėme atmintinę apie dažniausias vaikų traumas bei kaip elgtis joms įvykus.

NAMŲ VAISTINĖLĖ

Vaikų ligų ir neonatologijos gydytoja rezidentė Erika Žėkaitė-Vaišnienė sukūrė namų vaistinėlę, kurioje rasite, kokios medicininės priemonės privalo būti jūsų namuose.

VAIKO SAUGUMAS NAMUOSE

Vaikų ligų ir neonatologijos gydytoja rezidentė Erika Žėkaitė-Vaišnienė ne tik pasirūpino jūsų šeimos namų vaistinėle, bet ir parengė atmintinę, kaip užtikrinti vaikų saugumą namuose.

RINKINIO INSTRUKCIJA

Y tėvai įkūrėja Vaida Podelienė pristato šio rinkinio instrukciją ir pasidalins patarimais, kaip naudoti priemones siekiant efektyviausio rezultato.

“Vaiko saugumo” rinkinys sukurtas bendradarbiaujant su:

 • Prosport.lt(@prosport.lt)
 • Raimonda Valaikaite (@nuritori_kids)
 • Kauno priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (www.kaunopriesgaisrine.lt)
 • Lietuvos policijos Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (@lietuvos_policija_)
 • Benediktas Jonuška (@beleolt)
 • Erika Žėkaitė-Vaišnienė (@mamytologija)


Prie šio projekto prisidėjo:

 • Grafikos dizainerė Grėtė Milkintė
 • Kalbos redaktorė Gabrielė Rubežiutė – Šakinienė
 • Fotografė Asta Černė
 • Gailė Unikauskaitė
 • Programuotojas Paulius Sakalauskas

Linkime smagaus mokymosi ir, svarbiausia, jaukaus bendravimo pasitelkiant šį rinkinį. Nepamirškite, svarbiausias tikslas – visiems smagiai praleisti laiką ir išmokti kažko naujo!

YTėvai įkūrėja Vaida Podelienė